Mastercraft X-10

 

Společnost MasterCraft byla založena v roce 1968, kdy  postavila svojí první lyžařskou loď na farmě v Maryville, Tennessee. Ve svém prvním roce provozu, postavil MasterCraft pouze 12 lodí, loď měla tak revoluční desing, že společnost začala růst velmi rychle a brzy se stala uznávaným výrobcem na trhu.
O 40 let později, MasterCraft  produkuje tisíce lodí na vodní lyžování, wakeboarding včetně třídy 300 což jsou luxusní  kajutové lodě. Zaměstnává 560 lidí. MasterCraft je v současné době největším výrobcem lodí pro vodní lyžování a  wakeboarding.

Vlna

Postupem času jak se wakebording vyvíjel, dochází stále ke zlepšování tohoto zajímavého sportu, od různých doplňků a vylepšení, které vyvíjí výrobce  člunů , jedná se hlavně o elektronické systémy kde si můžete nastavit širokou škálu nastavení rychlosti v poměru výšky a tvaru vlny až po vylepšování komfortu uživatelského. Základem, ale zůstává speciálně tvarovaný trup a přímý náhon pod obchodní značkou V-Drive v kombinaci se silným zážehovým V8 motorem.

V-Drive

Výhody pohonu V-Drive jsou jednak bezpečnostní, kdy je šroub schován pod trupem až za kormidlem, při startu se příď člunu tolik nezvedá např. oproti Z-náhonu je to dost znatelné. Menší ponor a  samozřejmě tvorba vlny, která je zásadní pro velké skoky a triky na wakeboardu nebo pro WakeSurf. Výhodou je také  bezúdržbová koncepce pohonu.

 

Nevýhodou pohonu V-Drive je  možná zranitelnost pohonu při přepravě po souši a nemožnost trimování. Originální vleky pro přepravu člunů Mastercraft používají ochranou konstrukci kolem pohonu a kormidla, která je vybavena ze spodu pojezdovými kolečky. Z osobní zkušenosti mohu říct, že ochrana je velmi funkční , při stavu našich silnic jsem měl možnost vyzkoušet  toto vylepšení bez hrozby poškození propeleru nebo kormidla při přepravě člunu na vleku.

 

 

 

 

.